Tym razem chciałbym zaprezentować narzędzie, które pozwoli wam sprawdzić jak wiele słów znacie w języku angielskim. Dodatkowo dzięki opisanemu tutaj narzędziu możecie porównać swoją wiedzę z uczącymi się z całego świata oraz native speakerami. Test jest darmowy i zajmuje około 5-10 minut, a według autorów margines błędu wynosi zaledwie 10%, więc myślę że warto..

Kilka słów o teście

Test dostępny jest na stronie http://testyourvocab.com. Jeżeli zastanawiacie się dlaczego autorzy poświęcili swój czas, aby przygotować dla was test za darmo, oto odpowiedź. Test jest elementem Amerykańsko-Brazylijskiego projektu, który ma zbadać zasób słownictwa osób w różnym wieku i z różnym wykształceniem. Internet, jest więc najlepszym miejscem aby pozyskać dużą ilość danych porównawczych z całego świata. Jeżeli interesują was techniczne szczegóły testu, to odsyłam do FAQ (w języku angielskim). Wykonując test, oprócz sprawdzenia swojej bazy słownictwa, wspieracie również projekt naukowy.

Jak poprawnie wykonać test?

Test znajduje się na stronie http://testyourvocab.com i składa się z 3 części. W pierwszych 2 należy zaznaczyć słowa, które się zna, a w części trzeciej wpisać dane potrzebne autorom badania (są to dane dotyczące wieku, płci, narodowości itp. nie trzeba podawać żadnych danych osobowych ani adresu e-mail). Postaram się opisać każdą część, tak aby wszystko poszło sprawnie, a rezultat faktycznie odzwierciedlał wasz zasób słownictwa. Za każdym razem test generuje losowo inny zestaw słów, więc możecie go wykonać kilkukrotnie w celu porównania wyników.

  • Krok pierwszy

Zaraz po wejściu na stronę zobaczycie pierwszą listę słów. Bardzo ważne jest, aby zaznaczyć tylko słowa, których znaczenia jesteście pewni. Nie powinniście zaznaczać słów, które wyglądają znajomo, ale nie pamiętacie dokładnie co oznaczają.

step1

  • Krok drugi

Lista słów na tym etapie jest zależna od tego ile i jakie słowa zaznaczyliście w kroku pierwszym. Im więcej słów wybraliście wcześniej, tym dłuższa będzie lista w tym korku, aby dokładnie określić wasz poziom. Zasada wyboru słów w kroku drugim jest identyczna jak w pierwszym.

step2

  • Krok trzeci

Ostatnim etapem testu jest wprowadzenie danych niezbędnych autorom projektu. Po ich wprowadzeniu otrzymacie wynik. Każdy wynik jest zapisywany i otrzymujecie link, który można sobie zapisać lub przesłać znajomym do porównania.

step3step5

Porównanie wyników

Oto kilka informacji, które mogą wam się przydać w zrozumieniu co oznacza wasz wynik.

  • Przeciętna ilość słów jakie zna dorosły native speaker to 20.000 – 30.000
  • Przeciętna ilość słów, które zna przeciętna osoba ucząca się języka angielskiego waha się pomiędzy 2500 – 9000 słów.

Tabelka wskazująca jak powinien kształtować się zasób słownictwa na różnych poziomiach zaawansowania.

Poziom CEFR Ilość słów Poziom opisowy
A1 poniżej 1500 początkujący
A2 1500 – 3000
B1 3000 – 4500 średniozaawansowany
B2 4500 – 6000
C1 6000 – 8000 zaawansowany
C2 powyżej 8000

 

Jeśli wykonaliście test to pochwalcie się jaki był wasz rezultat! 🙂

Jeśli chcielibyście poszerzyć zasób waszego słownictwa i nie bardzo macie pomysł jak to zrobić, to zapraszam do przeczytania kilku artykułów, w których opisuję różne narzędzia i techniki pozwalające efektywnie i szybko uczyć się słówek.

*Zdjęcie ilustrujące post pochodzi z FreeDigitalPhotos.net