Pytanie postawione w tytule tego wpisu jest moim zdaniem jednym z podstawowych pytań, na które każda osoba ucząca się języka obcego szuka odpowiedzi. Tak się składa, że nie musicie już więcej szukać ponieważ Sprachcaffe wraz z 45 blogerami przygotowało obszerny poradnik, w którym udzielają oni wskazówek jak uczyć się języka obcego (nie tylko angielskiego). Znajdziecie w nim informacje zarówno o metodach nauczania, jak i o przydatnych stronach, materiałach, podręcznikach i innych źródłach polecanych przez autorów. Przy okazji poznacie bardzo ciekawych ludzi i zapoznacie się z ich doświadczeniami w uczeniu się języka. Gorąco zachęcam do przeczytania. Na stronie 5 tego poradnika znajdziecie również obszerny wpis mojego autorstwa.

Gdzie mogę znaleźć poradnik?

Poradnik możecie znaleźć tutaj: Jak nauczyć się języka obcego. Znajdziecie tam link do publikacji, która otwiera się w przeglądarce w specjalnie przygotowanym czytniku oraz krótki jego opis wraz z listą autorów oraz partnerów merytorycznych. Dla waszej wygody poniżej zamieszczam linki bezpośrednie.

pobierz_poradnik

Przeczytaj_poradnik

Treść poradnika

Poradnik przygotowany przez Sprachcaffe to zbiór wywiadów z 45 osobami, które prowadzą blogi językowe głównie na polskiej scenie internetowej. Każda z nich musiała odpowiedzieć na następujące pytania:

 1. Moje tricki i najlepsze sposoby na
  • naukę słówek
  • opanowanie gramatyki
  • naukę mówienia
  • naukę czytania
 2. Najbardziej efektywna metoda nauki to…
 3. Metody nauki, które odradzam, to…
 4. Polecane pomoce naukowe do nauki języka to…

Pojawia się również kilka innych pytań nie związanych ściśle z nauką języka. W sumie dało to ponad 130 stron bardzo cennej wiedzy i przyjemnej lektury dla osób uczących się języków obcych. W poradniku znajdziecie wskazówki do nauki następujących języków obcych: angielskiego, hiszpańskiego, francuskiego, niemieckiego, włoskiego, rosyjskiego, japońskiego, szwedzkiego oraz holenderskiego. Jestem jednak przekonany, że nawet jeżeli uczycie się jakiegoś innego języka to porady będą dla was niezwykle przydatne i pozwolą bardziej efektywnie i przyjemnie pogłębiać wiedzę i umiejętności.

Dlaczego poradnik jest wyjątkowy?

Poradników i książek, które opisują jak uczyć się poszczególnych języków obcych jest cała masa, jednak projekt przygotowany przez Sprachcaffe jest jedyny w swoim rodzaju ponieważ po raz pierwszy w Polsce opublikowane zostało tak obszerne kompendium wiedzy na temat nauki języków obcych. Co więcej, znajdziecie w nim opinię nie jednego, czy dwóch autorów, ale aż 45 osób, pasjonatów językowych, doświadczonych nauczycieli i zwykłych ludzi, którzy postanowili podzielić się z wami swoimi doświadczeniami. Jest to naprawdę wspaniała lektura i moim zdaniem obowiązkowa dla każdego, kto myśli poważnie o nauce języka obcego.

Po przeczytaniu serdecznie zapraszam do dzielenie się komentarzami i własnymi doświadczeniami w nauce języków obcych.