Oto kolejny artykuł dotyczący nauki wymowy. W poprzednich wpisach z tej serii wyjaśniłem wam dlaczego warto jest uczyć się wymowy oraz jakie negatywne konsekwencje może nieść za sobą niewystarczający trening tej umiejętności językowej. Dowiedzieliście się również, że naukę wymowy należy zacząć od nauki dźwięków i pokazałem wam jak uczyć się ich efektywnie. Tym razem postaram się wyjaśnić na czym powinna polegać nauka wymowy wyrazów i jakie niespodzianki na was czekają.

 

Znając wymowę poszczególnych dźwięków możecie przystąpić do pracy nad wymową poszczególnych słów. Na samym początku powinniście podjąć decyzję jaki typ wymowy bardziej wam odpowiada: brytyjski czy amerykański. Nie chodzi tu o to, abyście mówili jak Amerykanie czy Brytyjczycy, ale o dobór materiałów i słowników, z których będziecie korzystać podczas nauki. Jest to dość ważne ponieważ różnice w wymowie między tymi dwoma odmianami języka są znaczące.

Na co zwrócić uwagę?

Mimo, że wymowa słów może wydawać się łatwa jeśli znacie już poszczególne dźwięki, należy zwrócić uwagę na kilka dodatkowych rzeczy. Po pierwsze, istotnym elementem wymowy słów jest odpowiednie akcentowanie sylab. W języku angielskim akcent wyrazowy może niejednokrotnie zmienić znaczenie słów (akcent zaznaczany jest kreską w górnym indeksie słowa, którą umieszcza się na początku akcentowanej sylaby), np. contract /ˈkɒntrækt/ (umowa) – /kənˈtrækt/ (skurczyć się) lub upset /ʌpˈset/ (zmartwiony) – /ˈʌpset/ (niepowodzenie).

Po drugie, warto wiedzieć, że niektóre słowa mogą mieć więcej niż jedna poprawną wersję wymowy, jak na przykład often, które można wymawiać /ˈɒfən/ lub /ˈɒftən/.

Po trzecie, powinniście pamiętać, że większość słów funkcyjnych (czasowniki pomocnicze, zaimki, przyimki itp.) wymawiana jest inaczej kiedy mówi się wolno, a inaczej w mowie szybkiej, np. have ( /hæv/ – /həv/ ), your ( /jɔː/ – /jə/ ) lub for ( /fɔː/  – /fə/ ).

Jak ćwiczyć?

Jeśli chcecie zauważyć szybkie postępy powinniście sprawdzać wymowę słów, które sprawiają wam problemy oraz te, których nie jesteście pewni. W zasadzie najlepiej jest sprawdzić każde nowe słowo, którego będziecie się uczyć ponieważ, jak zapewne wiecie, język angielski jest pod względem wymowy pełen niespodzianek :-). Znając alfabet fonetyczny, wystarczy wam dowolny słownik, który zawiera zapis fonetyczny. Gdy staracie się wypowiedzieć słowo, które jest długie i skomplikowane, np. entrepreneurial /ɒntrəprəˈnɜːriəl/ (przedsiębiorczy), spróbujcie podzielić je na sylaby i powiedzieć je powoli /ɒn – trə – prə – ˈnɜːr – iəl/. Następnie powoli łączcie sylaby i wymawiajcie słowo coraz szybciej. Ten sposób powinien wam umożliwić wypowiedzenie każdego nawet najbardziej skomplikowanego słowa. Jeśli nadal macie trudności z czytaniem słów za pomocą alfabetu fonetycznego możecie wykorzystać darmowe słowniki online, które posiadają możliwość odsłuchania słów, ale pamiętajcie, że znajomość alfabetu fonetycznego jest bardzo ważna (więcej na ten temat w poprzednim artykule: Wymowa angielska – dźwięki).

Gdy już wiecie jak poprawnie wymawiać dane słowo, spróbujcie nagrać się i porównać wymowę z wymową słownika. Do nagrywania polecam darmowy program Audacity. Pamiętajcie również, aby podczas mówienia zwracać uwagę na sposób w jaki wymawiacie nowo poznane słowa, tak aby utrwalić ich poprawną wymowę.

Jeśli jesteście już na poziomie średniozaawansowanym lub wyższym możecie mieć dość duże problemy z poprawieniem słów, które od dawna wymawialiście niepoprawnie. W takim wypadku pomaga wielokrotne powtarzanie danego słowa (ważne by robić to na głos), aby zlikwidować złe nawyki.

Mam nadzieję, że te wskazówki pomogą wam udoskonalić wymowę. W następnym artykule dowiecie się więcej o nauce intonacji.

Zapraszam do komentowania i zadawania pytań.

Pozostałe artykuły związane z wymową: